PRED ZAČETKOM OGREVALNE SEZONE





Vse od začetka energetske krize dalje je glavno vprašanje, ki se postavlja našim uporabnikom in je vezano na začetek sezone ogrevanja – kakšna oz. kolikšna bo cena ogrevanja. V preteklih letih je zaradi spremenjenih geopolitičnih razmer, globalnih gibanj cen, pomanjkanja energentov in zaradi tega izjemnih povišanj cen, prihajalo tudi drastičnih podražitev. V Trbovljah je to pomenilo rekordno visoko ceno toplote 178,66 EUR/MWh iz toplarne Komunale Trbovlje. Kljub temu, da se kriza še ni umaknila, pa je novemu vodstvu Komunale Trbovlje uspelo, da je ceno ogrevanja znižalo najprej na 146,40 EUR/MWh, nato pa 1. 3. 2024 na 139,08 EUR/MWh. Podobno je bilo s ceno sanitarne tople vode, kjer se je cena znižala iz 139,08 EUR/MWh na sedanjih 118,22 EUR/MWh.

Seveda uporabnike zanima, kako bo s cenami v ogrevalni sezoni 2024/25.
Na podlagi nekaterih manjših posodobitev in prihrankov pri proizvodnji ter distribuciji toplote, predvsem pa zaradi načrtovanja odjema, še bolj pa pravočasne nabave energentov, bo ostala sedanja cena ogrevanja 139,08 EUR/MWh do konca leta 2024 nespremenjena. In v letu 2025? Vodstvo Komunale Trbovlje načrtuje, da se bo s 1. 1. 2025 cena ponovno znižala in da bo takšna ostala skozi vse leto 2025. Zagotavljajo, da bo cena ostala nespremenjena ne glede na globalna gibanja ali cene energentov v Sloveniji in na tujem.
 
Kljub temu pa svoje uporabnike pozivamo, da tudi sami pripomorejo k bolj smotrni uporabi in izrabi toplote in sanitarne tople vode.
Vsak individualni domači sistem ogrevanja je treba pred začetkom ogrevalne sezone ustrezno pripraviti in ob tem odpraviti morebitne napake in pomanjkljivosti. Energetski strokovnjaki zato svetujejo podroben vizualen pregled cevi in radiatorjev v hišah ali stanovanjih. Morebitne poškodbe zaradi dotrajanosti ali drugih vzrokov je bolje odpraviti pred začetkom ogrevalne sezone. Delavci Komunale Trbovlje pri svojem delu večkrat naletijo tudi na neustrezno izolacijo cevi v hišnih toplotnih postajah, kar lahko posledično vodi v tudi večje izgube toplote, ki nazadnje bremeni račun uporabnika, saj gre za njegov individualni sistem in ne del javnega toplotnega omrežja. Cenovno ne prezahtevna ustrezna izolacija cevi hišnih toplotnih postaj tako predstavlja ne le urejeno in pregledno domačo postajo, pač pa tudi prihranek. Eno bolj pomembnih opravil pred začetkom ogrevanja, zaradi katerega prihaja do največ slabe volje, pa je opustitev odzračevanja radiatorjev v bivalnih prostorih. Odzračevanje radiatorjev je dokaj preprosto opravilo, s katerim uporabnik na vsakem radiatorju v bivalnih prostorih iz sistema odstrani oz. izpusti zrak. Zaradi tlaka v sistemu, ki zrak izrine, to nezahtevno opravilo ne terja veliko znanja, še manj pa uporabnikovega časa. Če tega ne storimo, lahko pride do slabo ogrevanih ali celo mrzlih radiatorjev, v katerih prav ta ujeti zrak preprečuje kroženje tople vode iz toplovoda. Med samo uporabo oz. med ogrevalno sezono pa je smiselna tudi uporaba termostatskih ventilov na radiatorjih. Jakost ogrevanja naj uporabniki, če je mogoče, načrtujejo in temperaturo preko termostatskih ventilov uravnavajo glede na dejanske potrebe in namembnosti prostorov. Čeprav so mnogi mnenja, da odprta okna pomenijo veliko toplotnih izgub, pa je vseeno priporočljivo, da bivalne prostore dvakrat dnevno prezračimo. To storimo v najtoplejšem delu dneva in za ne več kot 15 minut. Tako prezračeni prostori bodo veliko bolj zdravi in prijazni za bivanje, občutek toplote pa bo dosti večji.

Naj bo zima prijetna, ogreta in brez nepotrebnih skrbi!