Omejevanje števila podgan
Trbovlje, 25. oktobra 2019 - Včeraj smo na Komunali Trbovlje v sodelovanju z Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano izvedli deratizacijo na javnem kanalizacijskem omrežju. Izvajamo jo dvakrat letno, enkrat spomladi in enkrat v jeseni v dneh, ko ni veliko padavin.

Kdo skrbi za deratizacijo?
Deratizacijo morajo obvezno naročiti upravljavci javnega kanalizacijskega omrežja in upravniki večstanovanjskih objektov. Za deratizacijo individualnih objektov in njihove okolice deratizacija ni obvezna, morajo pa lastniki le-teh ob pojavu podgan in miši sami poskrbeti za deratizacijo oziroma jo naročiti pri pooblaščenem izvajalcu.
O sivi ali kanalski podgani
Če v Trbovljah srečate podgano, gre najverjetneje za sivo ali kanalsko podgano, ki najpogosteje prebiva v urbanem okolju, bivališča pa ima v kleteh, kanalih, brežinah rek, vrtovih, kjer v zemlji koplje luknje. Je nekoliko večja kot črna podgana, najpogosteje je sive barve.
Zelo dobro plava, spretno pleza, v višino pa lahko skoči do 70 cm. Za podgane je značilna velika plodnost in samica ima lahko tudi do osemkrat letno do deset mladičev. Podgane so zelo prilagodljive, iznajdljive ter socialne živali.
Zakaj omejujemo število podgan?

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ocenjuje, da so miši in podgane prenašalke več kot 35 vrst različnih bolezni, zato je potrebno izvajati redno deratizacijo tako javne kanalizacije kot tudi interne kanalizacije, objektov in okolice, za katere pa morajo lastniki le teh ob pojavu podgan poklicati pooblaščene izvajalce deratizacije. Predvsem pa moramo skrbeti za pravilno shranjevanje hrane in pravilno odstranjevanje odpadne hrane. Kajti ravno nepravilno ravnanje z odpadno hrano je največji razlog za pojav podgan.