Dve novi ulični zbiralnici za odpadno jedilno olje

Trbovlje, 13. septembra 2021 - Na Komunali Trbovlje smo v okviru operacije Vsaka oljna kapljica šteje! pred kratkim postavili dve novi ulični zbirni posodi za odpadno jedilno olje iz gospodinjstev. Novi lokaciji zbiralnic sta na Gimnazijski cesti 22 in na Ribniku 19, kjer sta že zdaj nameščena ekološka otoka. Zbiranje odpadnega jedilnega olja se je v Trbovljah sicer dobro prijelo, v lanskem letu smo ga zbrali skupno 3,5 tone, letos do konca avgusta pa že 2,5 tone, mesečno povprečno okvirno 400 litrov. Tako se zmanjšuje obremenjevanje kanalizacije in okolja zaradi neustrezno zavrženega odpadnega olja.

Vodilni partner operacije Vsaka oljna kapljica šteje! je Javno podjetje Komunala Zagorje, d. o. o. Ostali partnerji so še

Javno podjetje Komunala Trbovlje, d. o. o.,
Komunala Hrastnik d. o. o.,
OŠ Ivana Skvarče Zagorje ob Savi,
Mladinski center Zagorje ob Savi,
Društvo upokojencev Zagorje ob Savi.

Komunala Trbovlje ima v operaciji informativno oz. ozaveščevalno vlogo, saj bomo poskrbeli za

izdelavo celostne grafične podobe (CGP) operacije in tisk zloženk o odpadnem olju, ki jih bodo prejela vsa zasavska gospodinjstva,
objavo prispevka na temo odpadnega olja v časopisu Savus,
pogovorno oddajo o aktivnostih v okviru operacije na lokalni televiziji ETV.
Poleg tega bomo za osnovnošolce ekošole OŠ Tončke Čeč organizirali dve delavnici na temo odpadnega jedilnega olja.

Glavni namen operacije je dolgoročno vzpostaviti sistematično zbiranje odpadnega jedilnega olja ter zbrano olje koristno uporabiti. Rezultati operacije bodo naslednji:
  • manjša obremenitev pitne vode z odpadnim oljem,
  • manjša obremenitev kanalizacijskih sistemov in čistilnih naprav ter s tem nižji stroški delovanja in čiščenja javnega komunalnega sistema,
  • višja ekološka ozaveščenost prebivalstva,
  • višja kakovost življenja.

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Poleg namestitve dodatnih uličnih zbirnih posod bosta hrastniška in zagorska komunala gospodinjstvom razdelili gospodinjske posodice 3,5 l (ročke) za zbiranje olja. Trboveljska gospodinjstva so takšne ročke prejela že pred nekaj leti.